Chůze - nejlepší cvičení

18. srpna 2008 v 7:21 | Babe E |  Cvičení

Víte, že i krátká procházka pomáhá našemu zdraví? Chůze je tím nejlepším a nejpřirozenějším způsobem, jak se udržet v dobré kondici, zbavit se stresu a vypadat dobře, šťastně a zdravě.
Na radu jedné mé kamarádky jsem se vrhla na chůzi, při které vlastně "cvičím" sama, kdy chci a v prostředí, které si sama vyberu. A výsledky prý nebudou vůbec špatné. Takže nepolevuji a i přes současné mrazivé počasí se snažím urvat si chvilku, vyrazím ven a chodím a chodím a chodím.
Co chůze dokáže?

- Zlepšuje celkovou ohebnost a koordinaci - lidé, kteří pravidelně chodí, mají menší náklonnost k úrazům a zraněním, a to díky silnějším kostem, lepší koordinaci pohybů a svalů.
Bojuje proti tukům - chůze podporuje metabolismus tak, že tělo spaluje tuky místo cukrů. Pomáhá nám hubnout, aniž bychom museli omezit svůj příjem energie.
- Posiluje kosti - pravidelná chůze zvyšuje hustotu kostní tkáně, což pomáhá proti osteoporóze a brání vzniku osteoartritidy.
- Chůze produkuje hormony, které ovlivňují náladu: dopamin, betaendorfin, adrenalin a serotonin. Deset minut chůze tedy stačí na to, abyste se uvolnila, nabila energii a pozitivně se naladila.
- Pomáhá proti stresu a smutné náladě.
- Zlepší činnost mozku - chůze omlazuje tím, že okysličuje a prokrvuje mozek, což zvyšuje naši pozornost a mentální čilost. A také zlepšuje paměť.
- Zmenší pravděpodobnost srdečního onemocnění - chůze snižuje krevní tlak, zmenšuje hladinu cholesterolu a je prevencí proti infarktu.
- Už po jednom týdnu pravidelného chození se budete cítit lépe, po čtyřech týdnech pocítíte, že překypujete energií a jistě budete chtít v chození pokračovat.
I pomalá chůze přináší ovoce, záleží především na vzdálenosti, kterou ujdete. Pokud chcete zhubnout, pak je nejlepší rychlá chůze. Při ní byste měla zvládnout 1,5 km za 10 až 14 minut a spálit tak až 100 kcal. Důležité je vaše pohodlí. Choďte, jak nejrychleji umíte, ale nepřemáhejte své síly. Udělejte si "konverzační" test: během chůze byste měla být schopna bez problému mluvit.
Čím dál, tím lépe
To, kolik kalorií při chůzi spálíte, určuje především vzdálenost, kterou ujdete a také vaše váha. Dobrá zpráva je, že čím jste těžší, tím více kalorií při chůzi spotřebujete a tím rychleji tedy budete ubývat na váze. Ta špatná zpráva je, že jít rychleji neznamená vždy efektivněji. Ale neklesejte kvůli tomu na mysli - i tak stále "dobíjíte baterky" a trénujete svou vytrvalost. A jakmile dosáhnete rychlosti 7 km/h, rozjede se spalování kalorií na plné obrátky. Pamatujte si, že prvních 15 až 20 minut chůze je vždy spíše zahřívacích a teprve po jejich uplynutí začne tělo sahat na tukové zásoby. Předtím čerpá energii ze snáze dostupných cukrů. Není proto kam chvátat.
Chůzi ulehčuje správné držení těla
- Hlavu držte vzpřímenou, bradu rovně a dívejte se před sebe. Ramena mějte uvolněná, spuštěná a snažte se je tlačit dozadu. Vypněte hrudník.
- Stáhněte zadek, vyrovnejte záda a mírně podsaďte pánev.
- Paže mírně ohněte a pohupujte jimi rytmicky v tempu chůze. Čím rychleji budete hýbat pažemi, tím rychleji půjdete.
- Odrážejte se špičkou chodidla, pokládejte na zem nejprve patu a pak se přehoupněte ke špičce.
- Nedělejte příliš dlouhé kroky. Ke zrychlení potřebujete kratší, ale rychlejší kroky.
- Pravidelně dýchejte - zhluboka a v rytmu chůze. Dýchání je důležité k okysličení celého těla.
Chůze je také chytrý prostředek proti stárnutí. Okysličuje pokožku, která tak zůstává svěží, lesklá a s méně vráskami. Pokud pravidelně chodíte, je chůze prevencí proti usazování tuku na bocích a stehnech.
A zde je ta nejlepší zpráva - výzkumy odhalily, že i desetiminutové procházky každý den vám mohou prodloužit život.
SB♥ Sissi
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama